Natočili jsme Překvapivé stavby o Fondation Louis Vuitton. Podívejte se na výsledek

Natočili jsme Překvapivé stavby o Fondation Louis Vuitton. Podívejte se na výsledek

9. října 2019 – „Dobrý den, vítejte u speciální epizody, kterou tentokrát věnujeme jedné z nejkomplexnějších, nejsložitějších, nejambicióznějších, nejodvážnějších a také nejdražších staveb, jaké byly za poslední roky v celosvětovém měřítku realizovány.“ Těmito slovy uvádí čtvrthodinový snímek o pařížské budově Fondation Louis Vuitton Adam Gebrian, známý propagátor architektury.


Koncem července 2019 jsme se se štábem pořadu Překvapivé stavby vydali do Paříže. Naším cílem byla budova Fondation Louis Vuiton od světoznámého architekta Franka Gehryho.

Budova na kraji Bouloňského lesíku má tvar lodi s 12 prosklenými plachtami a poskytuje prostor 11 galeriím, které vystavují pouze současné umění.

Kamery Lukáše Kladníčka a Paula W. Kelleyho pečlivě zaznamenaly stavbu jako celek, včetně jejích interiérů. Z rozsáhlých střešních teras pak kromě překrásných výhledů do přilehlé zahrady Jardin d'Acclimatation, která je otevřená od roku 1860, nabízejí atypické pohledy dovnitř stavby.

Řadu dalších zajímavostí objevíte jak v hlavní 32. epizodě Překvapivých staveb, tak ve dvou bonusových videích. První z nich vysvětluje, jak se k této unikátní stavbě dostala firma Sipral. Prozradíme, že to bylo díky umělecké zakázce pro vlajkový obchod Louis Vuitton na Champs Elysées.

Druhý bonus odkrývá, jak se vyvíjel model stavby od divoké skicy architekta Franka Gehryho až po počítačový 3D model budovy Sipralu, která na stavbu dodávala prosklené fasády různé geometrické složitosti.