BB Centrum Beta

BB Centrum Beta
Praha
[ 208 ]

realizace 2004–2005
investor Passerinvest Group
architekt Studio A
typ konstrukce komplexní dodávka obvodového pláště, rastrová fasáda, modulová fasáda, rámové konstrukce, vnější obklady, protipožární konstrukce, systémy stínění, přístupové systémy, atypické konstrukce
typ stavby administrativní
generální dodavatel Hochtief VSB
objem zakázky fasádního pláště 100–149 mil. Kč

Budova Beta je součástí nového rozsáhlého administrativního a obchodního areálu BB Centra, které vyrostlo v Praze na Pankráci.

BB Centrum Beta

Budova sestává z devíti nadzemních a tří podzemních podlaží. Nosnou konstrukci tvoří železobetonový skelet. V severní a jižní části nejvyššího podlaží jsou terasy využitelné k relaxaci, v příjemném parkovém prostředí budou k dispozici dvě letní zahrádky patřící k restauraci a kavárně. Originální architektonický návrh vnějšího pláště budovy má diagonálně prostřídané parapetní části z alucobondových desek a skla.

BB Centrum Beta

Sipral byl dodavatelem komplexní dodávky vnějšího pláště včetně prosklených fasád vnitřních atrií, a některých dalších konstrukcí. Pro tento projekt navrhl vlastní modulový fasádní systém na bázi profilů firmy Schüco. Moduly byly na staveniště přiváženy dokompletované včetně předem osazených venkovních žaluzií. Oproti vnější fasádě má vnitřní modulová fasáda v neprůhledných částech po celém obvodu desky Reospal z dřevovláken, potažených břízovou deskou. Atria uvnitř budovy jsou od sebe oddělena rastrovou fasádou doplněnou horizontálními slunolamy.

Sipral dále realizoval protipožární konstrukce, horizontální textilní markýzy nad kavárnou, drobné rámové konstrukce, výjezdová vrata a netradiční vstupní eliptický prostor do budovy. Tento objekt, nazvaný projektanty „vajíčko“, byl opláštěn atypickými ohýbanými skly a slouží jako vzorová prodejna některé z firem. Zajímavostí budovy je čisticí systém, který je navržen pro zatížení gondolou. Kolejnice systému probíhá kolem celého objektu ve 2 úrovních