Main Point Karlín

Main Point Karlín
Praha
[ 271 ]

realizace 2010–2011
investor Main Point Karlín
architekt DAM architekti
typ konstrukce rastrová fasáda, rámové konstrukce, vnější obklady, přístupové systémy
typ stavby administrativní
generální dodavatel PSJ, a.s.
objem zakázky fasádního pláště 150–199 mil. Kč

Cílem projektu Main Point Karlín bylo dle vyjádření investora vytvořit nový standard kancelářského prostředí: „Čerstvý vzduch, denní světlo, logické členění prostoru, komunikační centra, klidná pracovní místa – to je MPK. Technické zázemí budovy je navržené s ohledem na životní prostředí…“ a střecha budovy s celoročně přístupnou zahrada s pěstěnou zelení nabízí výhled na historické centrum Prahy.Dalšími výjimečnými vlastnostmi MPK jsou otvíravá okna, klimatizační systém respektující přirozené proudění vzduchu a přirozené denní světlo, které do vnitřních prostor proniká centrálním atriem. Netradičně oblé tvary budovy poskytují volnost ve využití prostoru a díky modulovému členění fasády lze prostor horizontálně i vertikálně uzpůsobit.

Main Point Karlín

Sipral se na tomto projektu podílel dodávkou vnějšího fasádního pláště. Hlavní část vnější fasády je realizována jako fasáda vertikálních pásových oken – systém AWS 70.HI, v kombinaci s výrazným prostorovým obkladem ze sklocementových tvarovek.Při koncepčním návrhu bylo nutno zohlednit nadstandardní požadavky na tepelně technické a akustické parametry pláště, ale i velkou rozměrovou a barevnou členitost tvarovek. Jednotlivé sklocementové dílce jsou zavěšeny pomocí hliníkových háků a propojeny mezi sebou systémem rektifikovatelných čepů. Tento systém vytváří v důsledku unikátní skládačku, umožňuje přesnou finální rektifikaci i snadné vyjímání jednotlivých dílů v případě potřeby servisního zásahu apod. Tvarovky jsou vyrobeny ze sklocementových desek Fibre C, které jsou jedinečnou technologií vyráběny v Německu jako rovinné a v následném výrobním procesu ohýbány pomocí speciálních forem do výsledných tvarů.

Main Point Karlín

Fasádu tvoří 2 620 dílců sklocementových tvarovek v pěti barevných odstínech a ve čtyřech základních délkách. Vyvinout kování, odzkoušet materiál, technologii výroby a nakonec i transport fasádních dílců kladlo velké nároky na koordinaci a logistiku jako takovou. Zejména pak byla nutná dokonalá příprava samotné montáže, která vyžadovala přesně termínovat dodávky na stavbu v souladu s daným kladem jednotlivých dílců podle jejich délky i barevnosti. K tomu byla beze zbytku využita firemní aplikace Trace&Tracking, která poskytla detailní informace o situaci a jejíž pomocí bylo možno přesně sledovat, v jaké fázi se právě nachází každý jednotlivý díl fasády. Díky koordinaci a souhře všech montážních složek bylo možno celý plášť budovy zavěsit za necelé 3 měsíce, a to ještě v krajně nepříznivých meteorologických podmínkách, které vládly v loňské zimě.

Main Point Karlín

Stavba Main Point Karlín zvítězila v soutěži MIPIM Awards v Cannes, v kategorii nejlepších kancelářských budov. Získala ocenění v rámci evropské realitní soutěže International Property Awards a obsadila také první místo v Best of Realty 2011 v kategorii Nová administrativní centra.

Main Point Karlín

Main Point Karlin získal od americké Rady pro ekologické budovy certifikát Leed Platinum, mezinárodní ocenění za ohleduplnost vůči životnímu prostředí. V Evropě je takových budov pouze deset, pražská stavba z celkového počtu možných 110 bodů posbírala 87, což ji v Evropě řadí na první místo. Vyniká v oblastech využití energie, kvality vnitřního prostředí a inovací. Mezi tyto prvky patří například unikátní obvodový plášť budovy s vertikálními sklobetonovými pilastry fungujícími jako slunolamy, chlazení budovy vltavskou vodou nebo indukční jednotky, díky kterým budova dosahuje nesrovnatelně lepších parametrů kvality vnitřního prostředí (úrovně hluku apod.).