Kobky na náplavce

Kobky na náplavce
Praha
[ 570 ]

realizace 2018–2010
investor Hlavní město Praha (TRADE CENTRE PRAHA)
architekt Ing. arch. Petr Janda
typ konstrukce Automatické prosklené pivotové dveře eliptického tvaru, okna
generální dodavatel Rekomont
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

Projekt rekonstrukce prostor kobek v nábřežní zdi (dříve čapadel ledu a skladů) probíhal na třech pražských nábřežích a byl největší porevoluční pražskou investicí do veřejného prostoru, první svého druhu a sociokulturního přesahu. Kobky nevytvářejí klasické interiéry, pracuje se s logikou definující kobky jako zálivy vnějšího prostoru s maximálním kontaktem s náplavkou a řekou. Dnes slouží jako kavárny, ateliéry, galerie a veřejné WC s modulární diverzitou a vybavením dle každého nájemce.

Kobky na náplavce

Sipral zajišťoval zasklívání pivotových dveří v kobkách, čemuž předcházela výroba technického vzorku. Následně se usazovaly pevné ocelové rámy, otočná ocelová křídla a do nich instalovaly eliptické čočky z organického skla o tloušťce až 7 centimetrů a průměrem mezi 505 a 510 centimetry a vážících přibližně 1,6 tuny. Nejnáročnější částí rekonstrukce byla přeprava obřích skleněných čoček a jejich následná instalace. Jedná se o zcela atypické a jedinečné řešení – každá kobka má totiž jiný rozměr i tvar. Proces instalace největšího skla v kobce č. 6 trval celých 10,5h.

Kobky na náplavce

Dveře se otevírají pomocí čidel a elektropohonu uloženého pod úrovní podlahy. Každé dveře jsou vybaveny pěti čidly tak, aby se rychle otevíraly i zavíraly a bránily kolizím s návštěvníky. Šikmá osa po otevření umožňuje dosáhnout dostatečného vstupního prostoru pro kočárky i invalidní vozíky. Dveře mají několik poloh, ve kterých mohou být zafixované, nebo fungují jako automaticky otevíratelné dveře.