Centrum Masaryčka

Centrum Masaryčka
[ 323 ]

realizace 2021–2023
investor Penta Investment
architekt Zaha Hadid Architects
typ konstrukce modulová fasáda, rastrová fasáda, obkladové konstrukce
objem zakázky fasádního pláště 500–999 mil. Kč

Architektonický návrh Masaryčky od Zahy Hadid je unikátní nejen designem obvodového pláště, ale představoval také velkou výzvu pro realizaci celé fasády, kterou realizoval Sipral. Z velké členitosti a tvarové pestrosti s mnoha křivkami vyplývala jednoznačně potřeba řešit nadstandardní objem atypických detailů a vzájemných návazností různých typů konstrukcí fasády. Na celém obvodovém plášti je osazen velký počet originálních fasádních dílů, jež se neopakují, proto byly vyráběny jako jedinečné kusy. Atypičnost a členitost pláště se odrážela ve vysokých nárocích nejen na projekční práce, ale také na samotnou výrobu, montáž i dodavatelský řetězec.

Centrum Masaryčka

Dominantou celé stavby a výjimečný svým tvarem je zlatý kýl v průčelí objektu. Konstrukce kýlu má exteriérovou a interiérovou část. Přes prosklenou fasádu, která tyto dvě části odděluje, kýl jako by kontinuálně opticky přechází z exteriérové strany do interiéru. Prostorové zborcené plochy jednotlivých dílů kýlu, jež na sebe navazují, činí každý díl originálem.

Centrum Masaryčka

Pro výrobu designových panelů kýlu se vytvořilo přes 18 000 výrobních a kompletačních výkresů. Na kýlu je osazeno 265 kusů unikátních zlatých panelů. Pohledové zlaté pásky dosahují celkové délky téměř 6 kilometrů. V rámci dodávky opláštění bylo zrealizováno přes 200 tun ocelových konstrukcí, z toho nosná konstrukce kýlu činí zhruba 30 tun. Na fasády bylo použito přes 2 600 kusů skel různých typů a složení.

Centrum Masaryčka
Centrum Masaryčka
Centrum Masaryčka