Cherry Park B, Stratford City

Cherry Park B, Stratford City
Londýn
[ 322 ]

realizace 2019–2023
investor Uniball-Rodamco-Westfield
architekt PRP Architects, Glenn Howells Architects
objem zakázky fasádního pláště 250-499 mil. Kč

Sipral dodávkou 11 000 m² fasády obytnému bloku B projektu Cherry Park pokračuje ve spoluutváření nového metropolitního centra severovýchodního Londýna. Sipral navazuje na své práce na bloku A (odkaz na projekt), kterému fasádu také dodává.

Cherry Park B, Stratford City

Cherry Park je výjimečný komplex budov, který vzniká v londýnské čtvrti Stratford. Jedním z tvůrců soudobé podoby je zadavatel projektu Westfield Europe Ltd. a investor Unibail-Rodamco-Westfield, kteří se na transformaci čtvrti svou aktivitou podílejí již řadu let, a to počínaje stavbou obchodního centra Westfield Stratford City přiléhajícího k výstavbě projektu Cherry Park. Developerský projekt této rezidenční oblasti je rozdělen do tří částí výstavby – bloků A, B a C. Celý komplex nabídne přibližně 1200 nových bytů k pronájmu,kancelářské a maloobchodní prostory, posilovnu i bazén. Náměstí, které vznikne ve vnitrobloku, i kavárny a restaurace v přízemí budov nabídnou možnosti pro veřejný život a setkávání.

Výstavbu bloků B tvoří 3 budovy – B1 (8 pater), B2 (9 pater) a B3 (10 pater), nejvyšší z nich měří 30 m. Celkem se na stavbu dodá 1784 kusů modulové fasády s použitím hliníkového systému Schüco a hliníkových obkladů v barvě champagne. Jednotlivá patra tvoří modulová fasáda s dekorativním prvkem, tzv. finy. V každém patře v neprůhledné části po obvodu budovy je od 2. patra namontován cihlový obklad Stofix. Pro spodní tři patra Sipral vyrábí velmi atypickou modulovou fasádu s GRC (sklocementovým) obkladem s velkou druhovostí modulů místy s výškou až 4 m. Na každém rohu 3. nadzemního podlaží jsou dále navrženy neobvykle velké rohové moduly s výškou přes 4 m. Prosklené výplně modulů tvoří nejen okenní výplně otevíravé a výklopné, ale také dveřní výplně dvojkřídlové či trojkřídlové s rozměry 2,4 x 3,75m.

Sipral budovám také dodává další drobné konstrukce: skleněné stříšky nad vchody a terasové zábradlí s atikovými plechy. V horních patrech pak Sipral zajistí výrobu předsazené stříšky, která je zde navržena z ocelové konstrukce s opláštěním pomocí hliníkových kazet. Mimo jiné také dodává hliníkový obklad výtahovým šachtám. Náročnějším prvkem dodávky drobných konstrukcí je obložení betonového hrazení schodiště ve spodní části budov, které pokryjí GRC elementy.

Vizualizace (c): URW, Photo (c): Sipral a. s.