Fragment, Karlín

Fragment, Karlín
Praha
[ 321 ]

realizace 2021–2022
investor Trigema a.s.
architekt QARTA architektura
typ konstrukce uzavřená hliníková rámová konstrukce, skleněné a bondové obklady v imitaci mědi, rastrová fasáda
objem zakázky fasádního pláště 150–199 mil. Kč

Sipral dodává netradiční fasádu budově Fragment v pražském Karlíně v sousedství Invalidovny. Podoba stavby je výsledkem spolupráce společnosti Trigema s architekty Davidem Wittasskem a Jiřím Řezákem z prestižní kanceláře Qarta architektura a s umělcem Davidem Černým. Společně realizují koncept prémiového nájemního bydlení spojujícího architekturu a umění.

Fragment, Karlín

Stavba svým tvarem ležící osoby odkazuje na význam místa pražské Invalidovny, která poskytovala útočiště válečným invalidům. Budova bude sloužit prémiovému nájemnímu bydlení. Nabídne 140 designových bytů o velikostech od 1+kk až po velkorysé mezonety. Mezonetové byty svým nájemníkům poskytnou výhledy na Pražský hrad z přilehlých střešních teras. Obyvatelé jistě ocení i špičkové technologické zázemí skládající se z tepelných čerpadel, systému vytápění a chlazení distribuovaným skrze stropní podhledy, místní fotovoltaické elektrárny nebo automatického stínění oken. K dispozici bude 120 garážových stání.

Netradiční vzhled fasády doplněný o sochy Davida Černého je odrazem idejí architektů. Sochy a forma fragmentů budovy propojují časy minulé, současné i budoucí s architekturou, uměním a životy obyvatel. Fasáda celé budovy se skládá z 650 jedinečných rozpixelovaných ploch bloků, které tvoří uzavřená rámová hliníková konstrukce se skleněnými i bondovými panely v imitaci mědi. Každý pixel je konstrukčně jiný, proto je jejich projekční i montážní skladba opravdovou výzvou. Nejnáročnější jsou rohové pixely, u kterých jsou použita specifická skla se ztmavenou části. Oproti ostatním je jejich konstrukce odlišná i díky jejich rozdílným rozměrům. Součástí dodávky Sipralu jsou také lodžie se zábradlím i s posuvnými dveřmi, specifické kryty automatického stínění oken, atiky a skleněná zábradlí mezonetových bytových jednotek. Přízemí budovy je řešeno rastrovou fasádou s bezpečnostními skly a prostory zde budou sloužit komerčním účelům.

Pro projekční práce bylo využito 3D modelování v programech Solidworks a Revit. Montážní práce se na stavbě budou potýkat s minimem místa pro manipulaci i uskladnění. Montáž bude probíhat obrácenou metodou, tedy z horních pater směrem do přízemí. Kolaudace celé stavby je v plánu na podzim roku 2022.

Vizualizace ©: Trigema a. s.

Fragment, Karlín
Fragment, Karlín
Fragment, Karlín
Fragment, Karlín