Pankrác Prime

Pankrác Prime
Praha
[ 299 ]

realizace 2016–2017
investor Velska s.r.o.
architekt Mimolimit, s.r.o.
typ konstrukce modulová fasáda, rastrové fasády, provětrávaný obklad z kompozitních desek
typ stavby administrativní
generální dodavatel HOCHTIEF CZ a. s.
objem zakázky fasádního pláště 50–99 mil. Kč

Nová moderní administrativní budova čítající celkem osm nadzemních podlaží vyrostla v těsné blízkosti stanice metra Pražského povstání na okraji městské části Podolí. Architektonické studio Mimolimit s.r.o. zakomponovalo objekt do nároží ulic Lomnického a Dačického, kde hlavní fasádu budovy plynule propojuje obloukové nároží.

Pankrác Prime

Sipral zajišťoval na tomto objektu komplexní dodávku fasádního pláště. Jeho největší plochu tvoří modulová fasáda řešená jako kombinace neprůhledných částí, pevného prosklení a otevíracích oken.

Pankrác Prime

Fasádu doplňují vystupující vertikální prostorové boxy, které barevně kontrastují se světlou fasádou. Boxy i neprůhledné plochy jsou řešeny z kompozitních desek, tzv. bondů. Neprůhledné plochy hlavní fasády svou barevností postupně přecházejí od měděného až po bílý odstín. Z fasádních modulů je zrealizováno i obloukové nároží. Zde jsou jednotlivé fasádní moduly vyrobeny z ohýbaných profilů a ohýbaného skla. Modulovou fasádu mají i zbývající části objektu, včetně polygonální válcové části z rovných dílců, která je orientovaná do dvora.

Pankrác Prime

Rastrové fasády pak tvoří především prosklené plochy přízemí, vstupního parteru a ustoupeného posledního podlaží. Kromě severní fasády a přízemních rastrových fasád je celý objekt vybaven vnějším stíněním, prosklení doplňují motoricky ovládané lamelové žaluzie. Modulové a rastrové fasády navíc v některých plochách propojuje navazující provětrávaný obklad z kompozitních desek.

Pankrác Prime

Na fasádě parteru zaujme zajímavé řešení hlavního vstupu – karusel doplňuje nástavba, která probíhá na výšku celého parteru, tedy na výšku dvou podlaží. Samotný karusel je obložen plechovými prvky v odstínu patinované mědi. Rastrové fasády v přízemí citlivě doplňuje obklad prostorových bílých tvarovek ze sklocementu. Ze stejného materiálu je také exteriérový obklad kruhových betonových sloupů ve spodní části objektu.