Transgas - předávací stanice

Transgas - předávací stanice
Lanžhot

realizace 1993–1994
investor Transgas Praha
architekt Společnost Genia Loci
typ konstrukce strukturální fasáda, rastrová fasáda, rámové konstrukce, vnější obklady, protipožární konstrukce
generální dodavatel Vodní stavby Temelín
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

Aplikace strukturální fasády v tomto případě prokázala, že prosklené obvodové pláště lze úspěšně použít nejen u moderních administrativních budov ve velkoměstech, ale i objektů mimo městské aglomerace.

Transgas - předávací stanice

Ukazuje se, že v případě citlivého přístupu a v kombinaci s tradičními materiály je skleněné fasády možné používat i v prostředí, kde bylo jejich uplatnění až do nedávna považováno za nevhodné. Na fasádě budovy předávací stanice Transgas o délce 50 metrů a výšce 14 metrů byl použit systém Fenster Werner s čirým sklem Stopsal Supersilver, které je v části skleněného obkladu neprůhledné, lakované na pozici 2.

Transgas - předávací stanice

Celá fasáda je záměrně řešena jako reflexní. Odraz okolní krajiny odhmotňuje celý prostor. Stavba vybodovaná na hranici mezi nově vzniklou Českou republikou a Slovenskou republikou má být novodobým symbolem vstupu na území České republiky. Vstupní bránu znázorňuje kamenný portál dominující prostranství před budovou. Působivou atmosféru v noci vytvářejí halogenová světla instalovaná v atice budovy a na dvou stožárech.

Kromě čelní fasády firma Sipral provedla opláštění i zadní stěny administrativní budovy, kam dodala také vnitřní příčky a protipožární konstrukce. Do technologických objektů realizovala dodávku oken.