City Center Mayreder

City Center Mayreder
Praha
[ 59 ]

realizace 1994–1995
investor European Property Invest
typ konstrukce rastrová fasáda, rámové konstrukce, atypické konstrukce
typ stavby administrativní
generální dodavatel Züblin Mayreder
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

Rozlehlá administrativně-obchodní budova stojící na Petrském náměstí, je zasazena do historického středu hlavního města. Podle původního architektonického návrhu českého architekta Dvořáka, zrealizoval stavbu rakouský generální dodavatel - sdružení velkých stavebních firem ZÜBLIN a MAYREDER. Ve výběrovém řízení byla rakouským investorem EP1 pro dodávku portálových konstrukcí včetně hlavního vstupu v přízemí budovy, vnitřní prosklené pasáže v obchodní části a dalších drobných doplňkových konstrukcí, jako jsou například markýzy nebo ozdobné mříže do oken, vybrána společnost Sipral. Samostatnou dodávkou byla konstrukce zimní zahrady ve východní fasádě.

City Center Mayreder

Obvodový plášť přízemí budovy tvoří obklad z přírodního šedého kamene v kombinaci s kamenným obkladem špalet s nádechem do červena. Pro profily byl proto zvolen stříbrošedý odstín RAL 9007 a pro zasklení tepelně izolační dvojskla s vnějším sklem Stopsol super silver clear, což v celkovém pojetí fasády působí harmonickým dojmem. Z technického hlediska je pro tyto konstrukce použit systém HUECK 2.1, který je vhodný zejména pro své výborné tepelně-izolační vlastnosti. U prosklených konstrukcí v severní fasádě v bezprostřední blízkosti hlavní ulice se značným provozem bylo zvoleno speciální protihlukové zasklení s útlumem 42 db. Pro ztvárnění hlavního vstupu byl vybrán systém ABS s nerezovým obkladem a mosaznými madly. Součástí dodávky Sipralu byla rovněž atypická celoskleněná konstrukce, tvořící stěny pasáže uvnitř budovy.

Projektanti Sipralu byli postaveni před nelehký úkol vyhovět všem požadavkům investora na funkci zimní zahrady . Nosný skelet tvoří svařovaná ocelová konstrukce z tenkostěnných profilů Manesmann, vlastní plášť zimní zahrady potom atypické nosné hliníkové profily se systémem přítlačných zasklívacích lišt. Celá konstrukce je řešena jako protipožární a tomu odpovídá i použité zasklení. Sipral se tak značnou měrou zasloužil o celkový vzhled této reprezentativní administrativní budovy v centru Prahy.