Sipral – továrna a sídlo společnosti

Sipral – továrna a sídlo společnosti
Praha
[ 64 ]

realizace 1995–1996
investor Sipral
architekt D.A. Studio
typ konstrukce komplexní dodávka obvodového pláště, rastrová fasáda, rámové konstrukce, vnější obklady, protipožární konstrukce, systémy stínění, atypické konstrukce
typ stavby administrativní, výrobní
generální dodavatel Sipral
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

Výstavba vlastního areálu probíhala ve velmi krátkém čase a za použití vlastních technologií a materiálů. Nový areál je umístěn v průmyslové zóně v Praze 10-Strašnicích v návaznosti na ostatní budovy této zóny.

Sipral – továrna a sídlo společnosti

Celá budova je opláštěna stříbrným vlnitým plechem s tepelnou izolací v kombinaci s hliníkovými okny povrchovou úpravou přírodním eloxem. Průčelí objektu dominuje prosklený zavěšený plášť s velkoplošnými izolačními dvojskly, který je kombinován s eloxovanými hliníkovými tlačenými vzorovými plechy a hliníkovými okny s vnějšími žaluziemi. Stříbřité plochy opláštění doplňuje lehce namodralý odstín zasklení.

Sipral – továrna a sídlo společnosti

Do přední části je situována administrativní část, v zadní delší části je umístěna výrobní hala. Oba celky jsou od sebe odděleny příčným proskleným koridorem s exteriérovým točitým únikovým schodištěm. Koridor vytváří komunikační, hlukovou a únikovou zónu. V interiéru je uplatněna kombinace pohledových betonů a přírodního dřeva s prvky ze skla, hliníku a pozinkované oceli. Prosklené schodiště se skleněným zábradlím kontrastuje s pohledovými betony a dodává celému prostoru vzdušnost a reprezentativní charakter. Průhledem přes hlavní prosklenou fasádu, skleněné schodiště a prosklené stěny dělícího koridoru je možné prohlédnout do prostorné výrobní haly. V podélné komunikační ose objektu je umístěn dlouhý střešní světlík, který kromě prosvětlovací funkce vytváří optické propojení administrativní a výrobní části.

Celý objekt je v exteriéru i v interiéru doplněn řadou zajímavých detailů jako jsou např. vnější stabilní horizontální slunolamy z pororoštů, které při slunečném počasí rozehrávají fasády stínovými efekty. Nové sídlo Sipralu vytváří důstojné a reprezentativní výrobní a administrativní zázemí umožňující až trojnásobné zvýšení stávající kapacity společnosti.