B.H. Centrum

B.H. Centrum
Praha
[ 124 ]

realizace 1998
investor Ilbau
typ konstrukce komplexní dodávka obvodového pláště, rastrová fasáda, strukturální fasáda, rámové konstrukce, vnější obklady, protipožární konstrukce, systémy stínění
typ stavby administrativní
generální dodavatel Ilbau
objem zakázky fasádního pláště 50–99 mil. Kč

Tato administrativně hotelová budova v centru Prahy navazuje na historický komplex u Lidového domu. Záměrem architekta bylo navázat na bohatou členitost pražských fasád a docílit optické návaznosti na Obecní dům, který je v průhledu ulice. Z toho pak vyplývá mimořádná četnost použitých konstrukčních prvků.

B.H. Centrum

Firma Sipral zde realizovala všechny konstrukce vnějšího pláště, prosklených světlíků a oken. Bylo zde použito na 120 různých typů konstrukcí, z toho bylo 40 druhů oken. Průměrně se tak jedno okno opakovalo pouze desetkrát. Na fasádní systém bylo použito systému Schüco FW 50, okna jsou ze systému Schüco. Součástí dodávky byly i automatické dveře Adves a garážové dveře Karosa.

B.H. Centrum

Budova je rozdělena na dvě části, administrativní a hotelovou. Administrativní část navazuje na sousední historickou budovu kulatou celoskleněnou nárožní věží z ohýbaného skla a hliníku. Poloměr ohybu je menší než 1.500 mm, což je hodnota na samé hranici materiálových možností hliníku a skla.

V interiéru byly realizovány celkem tři světlíky, přesněji zastřešená prosklená atria. Pozornosti jistě neujde ani prosklená prostorová konstrukce v prostorách VIP Lunch.