Woolgate Exchange

Woolgate Exchange
Londýn
[ 152 ]

realizace 1999–2000
investor Balfour Beatty
typ konstrukce rámové konstrukce
typ stavby obchodní
generální dodavatel Contano Aluminium
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

Tato památka v samém centru Londýna se po rekonstrukci navržené kanceláří Sidell Gibson Architects a provedené firmou MEPC plc v roce 2000 přeměnila na kancelářskou budovu. Nachází se ve výjimečné lokalitě 150 m od budovy Bank of England a přímo naproti Guildhall, kde sídlí ředitelství Správy města Londýna.

Woolgate Exchange

Budova je postavena ve velmi vysokém standardu dle požadavků velké mezinárodní finanční organizace. Rozprostírá se na třech suterénních podlažích, přízemí a osmi nadzemních patrech. Celkem 32632 m2 prvotřídních kancelářských ploch a restauraci doplňují ubytovací prostory.

Woolgate Exchange

Nosnou konstrukci budovy tvoří strukturální ocelový rám s betonovými podlažními deskami na kovových deskách. Typický konstrukční rastr tohoto strukturálního rámu je 13,50m x 9,00m. Vnější fasády jsou z portlandského kamene a různých dalších typů vápence. Kolem hlavního servisního jádra umístěného uprostřed podlahové desky se po celé výšce klene působivé atrium, díky němuž je zajištěn přísun denního světla do kanceláří. Vnitřní uspořádání jednotlivých pater je flexibilní, lze zachovat otevřené prostory, nebo celou plochu rozdělit na samostatné buňky kanceláří.

Ve většině pater se k osvětlení prostor využívá i oken, která jsou v plné výšce, od podlahy po strop, a to na třech fasádách budovy. Technické řešení, výrobu a dodávku okenních profilů zajistil Sipral. Okna jsou vsazena do hlubokých kamenných špalet s dekoračním sloupkem a překladem. Okenní systémy jsou ošetřeny práškovou barvou, s výjimkou přízemí a prvního patra, kde je povrchová úprava eloxovaná. Na šestém podlaží je vybudována prostorná střešní terasa, která nabízí krásný výhled na Basinghall Street s budovou Bank of England, Guildhall a centrum města. Za mansardovou střechou v devátém podlaží budovy je umístěn vlastní čistící systém oken.

http://woolgateexchange.com/