Administrativní centrum, Karlín

Administrativní centrum, Karlín
Praha
[ 154 ]

realizace 2000
investor Zirkon Real
typ konstrukce rastrová fasáda, rámové konstrukce, vnější obklady, atypické konstrukce
typ stavby administrativní
generální dodavatel Zirkon Real
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

Na Sokolovské ulici, v bezprostřední blízkosti stanice metra Křižíkova a v těsném sousedství historického centra Prahy, se Sipral v roce 2000 podílel na dokončení kancelářského komplexu, díky němuž pokračuje úspěšná přeměna Karlína v obchodně-administrativní čtvrť. Budova s 10000 m2 pronajímatelné kancelářské plochy se skládá ze tří částí: z historické budovy s fasádou do Sokolovské ulice a ze dvou bývalých továrních hal, které byly kompletně rekonstruovány na moderní kancelářské objekty. Všechny tři části tohoto administrativního komplexu jsou propojeny proskleným atriem, v němž se nachází centrální recepce.

Administrativní centrum, Karlín

Součástí prací Sipralu byla dodávka a montáž čelní fasády pětipodlažní rekonstruované historické budovy vedoucí do Sokolovské ulice. Fasádu 2. - 4. podlaží tvoří skleněný obklad ze smaltovaných skel, která jsou o 250 – 350mm předsazena před původní fasádu a nalepena na nosný hliníkový systém technologií Structural Glazing. Skleněné obkladové tabule jsou z jednoduchého kaleného skla se zabroušenými hranami. Z estetických důvodů, za účelem zvýraznění horizontálního členění fasády jsou skla opatřena vodorovnými pruhy, které jsou technologií barevně odlišeného smaltování vytvořeny přímo na jednotlivých skleněných tabulích. Z téhož důvodu je pak v úrovni stropní desky mezi 4. a 5. podlažím na vnějším líci fasády osazen horizontální optický předěl z alucobondových desek. Fasáda posledního 5. podlaží je bez skleněného obkladu, opticky se jeví jako odsazená, nicméně rovina zděné plochy je vůči spodním podlažím kontinuální.

Administrativní centrum, Karlín

Po celé ploše fasády jsou ve zděných otvorech osazena okna, jejichž pravidelné rozmístění respektuje původní řešení fasády, Navíc je v místech před původními okny nová fasáda doplněna o druhou vrstvu otvíravých oken umožňující efektivní větrání vnitřního prostoru. Okna lemovaná červenými rámy barevně korespondujícími s horizontálními liniemi skleněné fasády jsou ovládána pomocí elektromotorů se samostatným ovládáním z prostoru jednotlivých kanceláří.

V úrovni 1.NP je po celé délce spodního líce fasády nad vstupy do budovy namontována prosklená markýza s nosnou nerezovou konstrukcí. Rovné skleněné tabule z matného bezpečnostního skla jsou uchyceny pomocí spárových terčových úchytů a každé třetí pole je navíc vybaveno kovovými táhly. Ta fungují nejen jako výztuhy, ale současně plní funkci estetickou.