Akvárium, Galerie Nové Butovice

Akvárium, Galerie Nové Butovice
Praha
[ 221 ]

realizace 2005
investor ING Real Estate
typ konstrukce bodová fasáda, přístupové systémy, atypické konstrukce
typ stavby obchodní
generální dodavatel 3DH Interiér
objem zakázky fasádního pláště 0–49 mil. Kč

Od zahájení činnosti nákupního Centra Galerie Butovice v roce 2005 byla ve dvou podlažích obchodní pasáže v těsném sousedství travelátorů umístěna dvě obří mořská akvária (svého času největší ve střední Evropě). Každé akvárium mělo objem 37.560 litrů, v horním byly umístěny korálové ryby (okolo 1400 kusů) a ve spodním dravci (okolo 100 ks).

Akvárium, Galerie Nové Butovice

Sipral byl dodavatelem ocelové nosné konstrukce, na kterou byl zavěšen skleněný obklad, který spolu s akvárii vytvářel ucelenou stěnu probíhající od suterénu až pod prosklený světlík ve stropě druhého podlaží. Velkoformátové skleněné tabule z tepelně tvrzeného skla byly polepeny fólií opatřenou digitálním potiskem s motivem podmořského světa. Skla byla uchycena na podkladní rošt zavrtanými nerezovými terči. Součástí skleněného obkladu byly i „neviditelné“ servisní dveře, umožňující přístup ke každému akváriu.

Akvárium, Galerie Nové Butovice

Součástí dodávky byl i přístupový systém pro čištění a údržbu skleněné stěny, sestávající z kolejnice nad horní hranou skleněného obkladu a pojízdného závěsného prvku.

V červnu 2010 bylo celé patro nákupního centra přestavěno a v rámci optimalizace provozních nákladů byla akvária včetně skleněného obkladu zrušena.