cz en fr
Crown Street Crown Street Crown Street
313
Crown Street
Manchester
realizace 2018–2020
investor Renaker Build Limited
architekt SimpsonHaugh and Partners
typ konstrukce modulová fasáda
objem zakázky fasádního pláště 250 mil. Kč a více

Centrum anglického Manchesteru dýchá pro obchod, kulturu i volnočasové aktivity. Ve stejném duchu obohatí v roce 2020 vnitřní část města Castlefield věž s 21 podlažími, o rok později věž s 51 podlažími, která vyroste do výšky 152 metrů. Kromě jedno- až tří pokojových bytů projekt nabídne místním obyvatelům široké spektrum služeb. Sipral na Crown Street dodává komplexní vnější opláštění obou budov včetně teras v jejich vyšších podlažích.

Na počátku projektu si britský investor Renaker dal za cíl zrevitalizovat oblast mezi ulicemi Chester Road a Mancunian Way, kterou pokrývaly především parkovací plochy. Oslovil proto architekty z kanceláře SimpsonHaugh and Partners a ti přišli s ambiciózním projektem dvou věží stojících na tzv. spojovacím pódiu. Kromě 664 bytových jednotek, včetně bazénu, posilovny a komunitní zahrady, mají nebytové prostory na nižším pódiu sloužit mimo jiné jako všeobecná chirurgie nebo základní škola.

Obvodový plášť obou budov tvoří více než 7 tisíc modulů. Průhledné a neprůhledné prosklené části se kombinují s téměř 2,5 tisíci otvíravých oken. V exteriéru je překrývá perforovaný eloxovaný plech se specifickým vzorem. Celkový vzhled fasády oživuje pravidelný systém vodorovných a svislých částí, který formují zapuštěné eloxované plechy.

Terasy v horních patrech tvoří celoprosklené moduly, které obyvatelům umožní jedinečný výhled na okolí. Modulová fasáda je kompletně strukturální – vnější skla, okna a plechy jsou na profilech přilepena speciální certifikovanou technologií. Na projektu se vyskytuje kombinace pěti odstínů eloxovaného povrchu pohledových hliníkových plechů a profilů. Povrchová úprava, která musí splňovat přísné kvalitativní požadavky, se provádí v Německu, specifické barvy dokonce až v Anglii.

Kompletní fasádu Sipral projektuje ve 3D a produkce modulů probíhá na částečně automatizované výrobní lince. Díky ní je možné dosáhnout požadované denní produkce.