cz en fr
The Diamond, The University of Sheffield The Diamond, The University of Sheffield The Diamond, The University of Sheffield The Diamond, The University of Sheffield The Diamond, The University of Sheffield
300
The Diamond, The University of Sheffield
Sheffield
realizace 2014–2015
investor The University of Sheffield
generální dodavatel Balfour Beatty Construction
architekt Twelve Architects & Masterplanners
typ konstrukce modulová fasáda, rastrová fasáda, vnější obklady
typ stavby veřejná
objem zakázky fasádního pláště 250 mil. Kč a více

Projekt „New Engineering Building“, jež Sipral získal na podzim roku 2013, se po dlouhém období ekonomické krize stal očekávaným comebackem na britský trh. Investorem této velkolepé stavby v srdci univerzitního města Sheffield na Leavygreave Road je University of Sheffield, pro niž projekt představuje historicky nejvyšší investici v oblasti výuky a vzdělávání. Hlavním cílem univerzity je vybudovat nejlepší a nejlépe vybavené technické učební prostory a laboratoře v Británii s přístupem pro studenty 7 dní v týdnu, 24 hodin denně.

Nová budova, která byla již v průběhu realizace oficiálně pokřtěna na „The Diamond“, poskytne celkem 19 500 m² užitné plochy pro technickou fakultu sheffieldské univerzity (9 přednáškových sálů pro 80–400 studentů, 6 flexibilních učeben pro 80–160 lidí, přes 30 skupinových a odpočinkových učeben a 19 technických výukových laboratoří s velmi specifickým vybavením – např. místnost s leteckým motorem) a asi 5 000 míst ke studiu pro studenty z celého světa.Sipral zvítězil v tendru na komplexní dodávku obvodového pláště. Největší část tvoří modulová fasáda o ploše cca 6 000 m² a skládá se z 803 unikátních elementů (typická velikost modulu je 1,8 m x 4,5 m, největší výška je 5,5 m, nejmenší výška 2,2m). Moduly jsou vyvinuty ze systémových hliníkových profilů Hueck navržených speciálně pro tento projekt v černé barvě RAL9004. Většina prvků fasády je celoprosklená. Na každém elementu jsou minimálně 2, ale místy i 12 kusů skel různorodých tvarů, rozměrů a skladeb.Velmi specifickou a jedinečnou dodávkou je finální obklad ze speciálně ohýbaných hliníkových plechů tzv. Lattice. Díky mnoha testům, zkouškám, prezentacím a vzorkování jsme dosáhli finálního požadovaného tvaru, vzhledu a uchycení na fasádě. Lattice tvoří 2 mm hliníkové plechy různých délek (1–5m) se specifickým segmentovaným ohybem na obou koncích. Exteriérová fasáda se skládá z 10 814 ks s bronzovou povrchovou úpravou. Interiérovou fasádu tvoří 2 707 ks černých Lattice.Složité rastrové fasády atrií mají celkovou plochu 681 m². Značnou část jejich výplní tvoří bezrámové otvíravé prosklené žaluzie určené k přirozené ventilaci a odvodu kouře v součinnosti s obdobnými otvíravými žaluziemi, tentokrát rámovými, ve střešní rastrové fasádě Clerestory o ploše 273 m². Další tři rohové rastrové fasády v přízemí o celkové ploše 583 m² se nacházejí v místech vstupů do objektu. Dodávkou Sipralu je také 32 dveří v přízemí, 8 vstupních karuselů s manuálním otvíráním, drobné konstrukce eloxovaných podhledů aj.