cz en fr
299
Pankrác Prime
Praha
realizace 2016–2017
investor Velska s.r.o.
generální dodavatel HOCHTIEF CZ a. s.
architekt Mimolimit, s.r.o.
typ konstrukce modulová fasáda, rastrové fasády, provětrávaný obklad z kompozitních desek
typ stavby administrativní
objem zakázky fasádního pláště 50–99 mil. Kč

Nová moderní administrativní budova čítající celkem osm nadzemních podlaží vyrostla v těsné blízkosti stanice metra Pražského povstání na okraji městské části Podolí. Architektonické studio Mimolimit s.r.o. zakomponovalo objekt do nároží ulic Lomnického a Dačického, kde hlavní fasádu budovy plynule propojuje obloukové nároží.

Sipral zajišťoval na tomto objektu komplexní dodávku fasádního pláště. Jeho největší plochu tvoří modulová fasáda řešená jako kombinace neprůhledných částí, pevného prosklení a otevíracích oken.

Fasádu doplňují vystupující vertikální prostorové boxy, které barevně kontrastují se světlou fasádou. Boxy i neprůhledné plochy jsou řešeny z kompozitních desek, tzv. bondů. Neprůhledné plochy hlavní fasády svou barevností postupně přecházejí od měděného až po bílý odstín. Z fasádních modulů je zrealizováno i obloukové nároží. Zde jsou jednotlivé fasádní moduly vyrobeny z ohýbaných profilů a ohýbaného skla. Modulovou fasádu mají i zbývající části objektu, včetně polygonální válcové části z rovných dílců, která je orientovaná do dvora.

Rastrové fasády pak tvoří především prosklené plochy přízemí, vstupního parteru a ustoupeného posledního podlaží. Kromě severní fasády a přízemních rastrových fasád je celý objekt vybaven vnějším stíněním, prosklení doplňují motoricky ovládané lamelové žaluzie. Modulové a rastrové fasády navíc v některých plochách propojuje navazující provětrávaný obklad z kompozitních desek.

Na fasádě parteru zaujme zajímavé řešení hlavního vstupu – karusel doplňuje nástavba, která probíhá na výšku celého parteru, tedy na výšku dvou podlaží. Samotný karusel je obložen plechovými prvky v odstínu patinované mědi. Rastrové fasády v přízemí citlivě doplňuje obklad prostorových bílých tvarovek ze sklocementu. Ze stejného materiálu je také exteriérový obklad kruhových betonových sloupů ve spodní části objektu.